نماي كامپوزيت

آشنايي با ورق نماي كامپوزيت

نماي كامپوزيت به طيف گسترده اياز مواد تركيبي شامل دو يا چند ماده گفته ميشود كه داراي يك ماده زمينه (اصلي) و يك ماده پركننده (تقويت كننده) است دسته اي از كامپوزيت ها از ديدگاه مهندسان ، كامپوزيت هاي با زمينه فلزي (آلومينيوم)ميباشد

ورق كامپوزيت به ورقي گفته ميشود از دولايه ورق آلومينيوم كه در دو طرف يك لايه پلي اتيلن قرار گرفته است تشكيل شده است به صورت كلي اجزاي تشكيل دهنده ورق كامپوزيت مانند چارت زير ميباشد

امروزه استفاده از ورق كامپوزيت به طراحي و اجراي نماي ساختمان ها به انتخاب اول بزرگترين طراحان جهان و همچنين طراحان برجسته ايراني تبديل شده است

مشخصات نماي كامپوزيت با توجه به ابعاد در نظر گرفه شده است در سازه قابل توليد است اما ابعاد استاندارد و روتين ان

 1.25 *3.20 متر است ضخامت كلي پانل 4 ميليمتر است و از ضخامت 3 ميل تا 6 ميل قابل توليد است.ضخامت پوسته آلومينيوم در دو طرف پانل (0.3*0.3) و (0.5*0.5) ميباشد

ورق كامپوزيت از لحاظ رنگ تنوع بوده و داراي رنگ هاي متفاوتي نظير رنگ هاي معمولي (مات) ، متاليك ، شاين ، هايگلاس ، طرح چوب ، طرح سنگ ، اسپكتر (هفت رنگ) ، براش ، ميرور ميباشد

از لحاظ نوع رنگ و رزين هاي متفاوتي از لحاظ ساختار شيميايي و دوام و ثبات رنگ در توليد ورق كامپوزيت كاربرد دارد كه ميتوان به انواع زير نماي كامپوزيت اشاره كرد

رنگ PVDF

دبل پلي استر

FEVE

پي استر


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۹ دى ۱۳۹۵ساعت: ۰۹:۱۷:۲۱ توسط:امين موضوع:

نماي كامپوزيت در مهندسي عمران

چندين سال است كه مواد كامپوزيتي به دليل ويژگيهاي منحصر به فردي همانند استحكام زياد، وزن كم، دوام و پايداري عالي و رفتار مناسب در برابر آتش سوزي، نسبت به مواد سنتي مانند فولاد، بتن و آلومينيوم در صنايع گوناگون ازجمله هوافضا، خودرو و غيره در نماي كامپوزيت به كار ميروند. بيش از 10 سال است كه مزاياي كاربردي اين مواد در صنعت عمران نيز به وضوح مشاهده شده است. طرحهاي پزوهشي و به دنبال آن پروژه هاي اجرايي انجام شده در كشورهاي گوناگون در اين سالها راه را براي به كارگيري اين مواد در صنعت ساختمان چه در ساخت سازه هاي تمام كامپوزيتي و چه تقويت سازه هاي گوناگون ديگر هموار كرده است. به عنوان مثال، از سال 1960 پلاستيك هاي تقويت شده با الياف شيشه در صنعت ساختماني لندن به كار گرفته شده اند. در اين كشور برخي از بخشهاي سازه هاي قديمي و مشهور همانند گنبدها و بام ها با قدمتي 70- 80 ساله با استفاده از پوشش هاي كامپوزيتي تعديل شده اند.

  پانل هاي GRP (پلاستيك تقويت شده با الياف شيشه)

برخي از سازه هاي بزرگراهي كه از عرشه هاي بتني مهار شده توسط تيرهاي فولادي تشكيل شده اند، در طول عمرشان چندين بار رنگ آميزي ميشوند. تعمير، نگهداري و رنگ آميزي اين تيرهاي فولادي به ويژه در پل هاي قديمي بلند كه دسترسي به آنها مشكل است، بسيار هزينه بر است. استفاده از پانل هاي  نماي كامپوزيت ي GRP روشي مناسب براي كاهش هزينه هاي تعمير و نگهداري اين سازه هاست. اين پانل ها از روش هايي همچون لايه چيني دستي و پالتروژن ساخته ميشوند. پل وينتر بروك بر روي رودخانه تايمز در انگلستان نمونه اي از كاربرد اين پانل هاست. دسترسي دائمي به اين پانل ها براي بازبيني و تعمير و نگهداري بسيار آسان است.

پل هاي عابر پياده

پل هاي عابر پياده ساخته شده از مواد كامپوزيتي، نمونه هاي بارز گسترش كاربرد كامپوزيت هاي GRP در صنعت عمران هستند. چندين پل عابر پياده مشهور جهان در دهه اخير با استفاده از كامپوزيت ها ساخته شده اند. پل عابر پياده باشگاه گلف ابرفلدي بر روي رودخانۀ تاي در اسكاتلند در سال 1992 تكميل شده است. سازه كابل مهار اين پل با طول بيش از 113 متر نخستين پل مهمي بود كه به طور كامل از FRP و به روش پالتروژن ساخته شد. پل فايبر لاين در دانمارك، با استفاده از مقاطع استاندارد GRP هاي پالتروژن شده ساخته شده است. اين پل بر روي يك مسير راه آهن دو ريله كشيده شده و كابل مهاري آن 40 متر طول دارد. براي سادگي حمل و نقل، سازه اصلي اين پل در دو بخش در كارخانه ساخته شده و به محل موردنظر انتقال داده شد. موشل پل عابر پياده ديگري است كه به صورت تمام نماي كامپوزيت طراحي شده و در پايان سال 2000 روي رودخانه تايمز نصب شده است. طرح كامپوزيتي پيشنهاد شده براي اين پل، هم در اسكلت پل و هم در فونداسيون هاي آن حدود 10 برابر سبك تر از نمونه فلزي آن است و باتوجه به هزينه هاي تعمير و نگهداري، كل هزينه اين پل كامپوزيتي حدود 10 تا 15 درصد كمتر از نمونه فلزي است. 

تقويت سازه ها

جداي از ساخت سازه هاي تمام كامپوزيتي، در صنايع گوناگون ازجمله صنعت ساختمان، نماي كامپوزيت  براي مقاوم سازي و ترميم سازه هاي گوناگون چوبي، فلزي، بتني و غيره نيز به كار گرفته ميشوند. استفاده از مواد كامپوزيتي براي تقويت و احياي پل ها و ساختمان ها در اروپا، آمريكا، كانادا و آسيا به فعاليتي سودآور تبديل شده و جاي روش هاي سنتي تعمير و تقويت را گرفته است. امروزه كاربرد عمده كامپوزيت در صنعت ساختمان، استفاده از صفحات پلاستيك تقويت شده با الياف كربن ( CFRP) به صورت پالترود شده يا الياف پيش آغشته (پري پرگ)، براي افزايش ظرفيت خمشي و برشي سازه هاي موجود است. اينگونه ورقهاي كامپوزيتي در اغلب كشورهاي جهان از جمله انگلستان، وجود داشته و جاي مواد سنتي را در تقويت و احياي سازه ها گرفته اند؛ چرا كه جداي از استحكام و مقاومت، از نظر هزينه نيز قابل رقابت با مواد سنتي هستند. در 18 ماه گذشته، بيش از 100 پل و سازه ديگر در انگلستان توسط صفحات CFRP تقويت شده اند.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۶ دى ۱۳۹۵ساعت: ۰۹:۱۷:۲۸ توسط:امين موضوع:

انواع ورق نماي كامپوزيت

انواع آلومينيوم نماي كامپوزيت برحسب پوشش سطح ورق

رنگ روي سطح ورق با تكنولوژي هاي متفاوتي برحسب نوع كاربرد و محل نصب ورق اجرا مي شود كه به صورت زير تقسيم بندي مي شود:

1- پلي استر: ساده ترين روش اجراي رنگ روي لايه آلومينيوم مي باشد كه رنگ بدون هرگونه لايه محافظ روي لايه آلومينيوم اجرا مي گردد.

اين نوع ورق در مقابل شرايط جوي، اسيدي و يا قليايي بسيار آسيب پذير بوده ، هيچ گونه تضميني براي حفظ كيفيت آن در نماي خارجي ساختمان وجود ندارد و بطور كلي استفاده از آن براي نماي بيروني ساختمان ممنوع بوده ولي براي دكوراسيون داخلي مناسب و به صرفه است.

2- پوشش محافظ PVDF نماي كامپوزيت : اين پوشش تحت نام پلي وينيل دين فلورايد نوعي رزين خاص است كه توليدكننده آن شركت PPG مي باشد. اين رزين به دليل وجود لايه پليمري و همچنين عنصر فلوئور باعث محافظت رنگ سطح ورق و دوام و پايداري آن در مقابل شرايط نامساعد جوي، اشعه ماوراء بنفش و شرايط اسيدي و قليايي به طور كاملاً قابل اعتماد حداقل تا 20 سال مي گردد.

رنگي كه با اين رزين روي سطح ورق اجرا مي گردد به طور مستقيم بر روي آلومينيوم اجرا نمي شود و قبل از آن يك لايه رنگ آستر از نوع پلي اورتان روي آلومينيوم اجرا شده سپس لايه رنگ اضافه مي شود. بنابراين ورقهاي PVDF داراي 2 لايه رنگ مي باشند.

3- پوشش Nano-PDF: همانند رزين PVDF اجرا مي گردد با اين تفاوت كه يك لايه سوم هم روي رزينPVDF اجرا مي شود كه از لحاظ ساختار مولكولي با رزين هاي عادي متفاوت است.

به صورتي كه فاصله مولكولي توسط تكنولوژي نانو به كمتر از 9-10 مي رسد كه اين خاصيت باعث عدم جذب آلودگي هاي محيطي از قبيل گردوغبار و ذرات روغني معلق در فضا مي گردد.

اين نوع ورق نماي كامپوزيت براي اولين بار توسط شركت آلوباند در كشورمان ايران عرضه شده و به طور گسترده در حال استفاده است. اين ورق علاوه بر تضمين هاي كيفي عادي داراي ضمانت تميز كاري نيز مي باشد.

تقسيم بندي از لحاظ تكنولوژي لايه مياني

برحسب كاربرد و حساسيت پروژه لايه مياني از مواد مختلفي تشكيل شده است.

پلي اتيلن بازيافتي

پلي اتيلن نو

لايه مياني ضد حريق B1

لايه مياني ضد حريق A2 كه معمولاً از هيدروكسيد آلومينيوم و يا ديگر مواد معدني ساخته مي شود.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۹ دى ۱۳۹۵ساعت: ۰۹:۵۶:۳۲ توسط:امين موضوع:

چرا نماي كامپوزيت

پايداري فوق العاده نماي كامپوزيت در برابر شرايط گوناگون آب و هوائي :

به وسيله پوشش رزيني PVDF محصول كارخانه PPG آمريكا مشتق شده از KYNAR 500 و HYLAR 5000 داراي ويژگي هاي ممتازي به لحاظ پايداري در برابر پوسيدگي مواد قليائي و پودر شدن در اثر اشعه ماوراي بنفش گرديده است بنابراين پانل آلوتايل چه زماني كه در معرض گرماي نورخورشيد يا در معرض سرماي در حد انجماد مناطق قطبي واقع شود هرگز كيفيت رنگي خود را از دست نمي دهد .

پايداري بالاي نماي ساختمان در برابر پوسته شدن رنگ و مسطح بودن پوشش : كامپوزيت

نماي كامپوزيت در دماي بالا با مواد سفت كننده ملكولي با عملكرد بالا پيوند مي يابد تا به بالاترين سطح از لحاظ پايداري در برابر پوسته شدن برسد . تركيب شيميائي چسب بين رنگ و آلومينيوم با استفاده از فن آوري شركت Henkel آلمان توليد مي گردد .

سبكي و پردازش ساده :

نماي كامپوزيت به علت سبكي ( ۵/۳ – ۶/۵ كيلوگرم بر متر مربع ) خود كه مي تواند منجر به كاهش فاجعه در زمين لرزه ها شود به آساني قابل پردازش مي باشد . سلسله مراتبي همچون بريدن ، تسطيح كردن ، نورد كردن و چند نوع شكل دهي با زاويه قائمه با ابزار ساده نجاري قابل انجام مي باشد تا كار نصب پانل سريع و راحت شده و در نتيجه از ميزان هزينه ها بكاهد . همچنين قابليت انعطاف پذيري پانل آلوتايل در ابداع طرح هاي بديع كمك زيادي به طراحان كرده است .

خصوصيات ضد حريق ممتاز ( GB 8624 ۱۹۹۷ – NO.20011776 )

لايه مركزي ورق نماي كامپوزيت از مواد پلي اتيلن غير سمي داراي خصوصيات پايداري در برابر آتش ساخته شده است . دو لايه سطحي از جنس آلومينيوم مي باشند كه به سختي مي سوزند و در برابر آتش ايمن مي باشند . ورق كامپوزيت مطابق با درجه B1 ( استاندارد جهاني مقاومت مصالح ساختماني در برابر حريق ) مي باشد .

خاصيت ضد خوردگي و مقاومت بالاي آلومينيوم :

آلياژ آلومينيوم مصرفي ۳۰۰۳H16 محصول كارخانه South West Aluminum به ضخامت هر لايه mm 5/0 توليد شده طبق استاندارد GB/T3190-96 انگلستان مي باشد و اين آلياژ با توجه به داشتن عناصري شامل Mg ,Si,Ni,Zn,Ti و . . . داراي خاصيت Anti Corrosive ( ضد خوردگي ) بسيار بالا مي باشد .

پايداري در برابر جدا نشدن لايه ها از يكديگر Dupont

رزين مصرفي ( Bynel Resin CXA 30E753 ) جهت يكپارچه نمودن لايه هاي آلومينيوم و پلي اتيلن محصول كارخانه E.I.Dupont DE آمريكا مي باشد كه باعث جلوگيري از Nemouors And Company جدا شدن لايه ها از يكديگر بر اثر عوامل جوي مي گردد .

سادگي نگهداري :

در مكانهائي كه ميزان آلودگي بسيار شديد باشد نيز پانل آلوتايل براحتي با مواد پاك كننده و شوينده هاي طبيعي تميز مي گردد .

پايداري در برابر ضربه :

پايداري نماي كامپوزيت در برابر ضذبه و سختي پانل در حد بالائي مي باشد و لايه پوششي در برابر خم شدن نمي شكند و در شرايط وزش باد و يا طوفان شن تخريب نمي گردد .

 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۵ دى ۱۳۹۵ساعت: ۰۹:۴۱:۲۵ توسط:امين موضوع: